Geçici ateşkes sona erdi

01 Aralık 2023

Filistin ile İsrail arasında varılan geçici ateşkes anlaşması, bu sabah (1 Aralık 2023) İsrail ordusunun Gazze’yi tekrar havadan bombalamaya başlamasıyla sona erdi. 24 Kasımda başlayan arada kadın ve çocuklardan oluşan bir kısım esir karşılıklı olarak serbest bırakılmış, askerî eylemler durdurulmuş, Gazze’ye sınırlı da olsa su, gıda, ilaç ve yakıt girebilmişti. İlk belirlemelere göre, İsrail’in saldırısında beş Filistinli öldü.

İsrail ve İsrail ordusunun kumandasını devralan Amerika’nın geçici ateşkesi bitirmesi, Filistin halkının katledilmesine son verilmesini talep eden bütün dünya halklarına küstahça meydan okumak anlamına geliyor. Bir hafta aradan sonra hepimiz tekrar “canlı yayında soykırım”a tanıklık etme zulmüne uğratılacağız.  Bu zulmü kabul etmeyeceğiz. Bütün dünya halklarını ve soykırıma ortak olmak istemeyen bütün devletleri çabalarını artırmaya, İsrail’i ve Amerika’yı durdurmak için diplomasiyle yetinmemeye, daha etkili yollar bulmaya çağırıyoruz. Kapitalist emperyalizm çağının egemenleri Filistin halkını daha en baştan lanetli halk olarak damgalayıp yok etmeye karar vermiş olabilir ama Filistin halkı her şeye rağmen varlığını, vatanını, kültürünü korumayı başaracak. Bütün dünya halklarının nefretini kazanan sömürgeciler yarattıkları kan denizinde boğulacak.

İsrail ve Amerika’nın katliama devam etme kararının onların uğursuz siyasal hesaplarına fayda sağlamayacağını da yaşayarak göreceğiz. İsrail sömürgecileri Filistin halkının tarihten ve coğrafyadan silinemeyeceğini, Amerikan emperyalistleri dünya hâkimiyeti planlarının çökeceğini, öldürmeye koşullanmış zulüm makinelerinin hurdaya çıkacağını anladıklarında onlar için iş işten geçmiş olacak.

Filistin halkı sabırla direnecek ve kazanacak. Çünkü, “Biz halkız, yeniden doğarız ölümlerde.”