Adalet yürüyüşü bitti, adalet arayışı sürüyor

11 Temmuz 2017
Adalet yürüyüşü bitti, adalet arayışı sürüyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP milletvekillerinin 15 Haziran 2017’de başlattığı Ankara’dan İstanbul’a "Adalet Yürüyüşü" 9 Temmuz 2017 Pazar günü İstanbul Maltepe'de bulunan miting alanında yapılan geniş katılımlı mitingle sona erdi. Adalet yürüyüşü ve nöbet kararı, CHP milletvekili ve eski gazeteci Enis Berberoğlu’nun İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen MİT TIR’ları davasının 14 Haziran’da yapılan son duruşmasında 25 yıl hapse mahkûm edilmesi ve Yargıtay aşaması beklenmeden anında tutuklanıp hapse konulması üzerine alınmıştı. 

CHP örgütü bu yürüyüş sırasında bütün yurttaşlara çağrı yaparak bulundukları illerde “Adalet Nöbetleri” tutmalarını istemişti. Her yaştan ve her meslekten kadın erkek bütün halkın adalete susamışlığını ve adalet arayışını hedefleyen yürüyüş sonucu 9 Temmuz Pazar günü gerçekleşen mitingde bütün katılımcılar adalet talebini haykırdı.

İşçi, köylü, öğrenci adalet diye haykırdı
İşçiler adil bir ücret için adalet diye haykırdı, köylüler yok edilen tarım arazilerinin yok edilmesine, zeytinliklerinin talan edilmesine karşı ve ürettikleri ile insan gibi yaşayabilmek için adalet diye haykırdı. Öğrenciler sınavlarda yapılan her türlü hile ve haksızlığa karşı adalet diye haykırdı, esnaf kapitalizmin krizinde kepenk kapatmamak için adalet diye haykırdı. Kadınlar üç gün içeride kaldıktan sonra salıverilen tacizcilere ve tecavüzcülere karşı adalet diye haykırdı, memurlar KHK'larla haksız yere, kanunsuz şekilde işten atıldıkları için adalet diye haykırdı. Kısaca 9 Temmuz Pazar günü Maltepe miting alanında milyonlarca insan vatan, cumhuriyet ve emek için adalet diye haykırdı. 

Vatan cumhuriyet emek için
Bizler 1920 TKP üyeleri de 15 Haziran'dan 9 Temmuz'a kadar süren adalet yürüyüşlerinde ve adalet nöbetlerinde yerimizi aldık. Yargı örgütünün AKP’nin uzantısı durumuna getirilmesini protesto ettik. Keyfi olağanüstü hâl rejimini reddettik. Tek kişi yönetimine hayır dedik. 

Adalet yürüyüşlerinde, nöbetlerinde ve 9 Temmuz mitinginde bir kez daha bizler yurttaşız, köle değiliz dedik. Düşüncenin özgür olduğunu ve düşünceye kelepçe vurulamayacağını haykırdık. Halkın iradesinin tek adam rejimi tarafından ayaklar altına alınmasına asla razı olamayacağımızı belirtik. Cumhuriyetin halkın egemenliği olduğunu ve egemenliğin meşruiyetten yoksun oldubitti referandumlarla tek kişiye devredilmesine izin vermeyeceğimizi bir daha söyledik. 

1920 TKP üyeleri ve gönüllüleri 9 Temmuz'da Maltepe'de taşıdığımız "Vatan Cumhuriyet Emek İçin Adalet" yazılı pankart ve dövizlerimizle emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı bağımsız bütün vatan için, ortaçağ özlemcilerine karşı laik demokratik cumhuriyet için, vurgunculuğa karşı toplumcu cumhuriyet için, adalet istiyoruz dedik. 

Adalet için mücadelemiz sürecek
Bizlerin ve bütün emekçi halkın adalet arayışı sürüyor ve sürecek. Ortada bir adaletsizlik olduğu sürece halkın adalet mücadelesi fabrikada, tarlada, okulda her alanda sürecek.

Vatan cumhuriyet emek için adalet!